صفحه اصلي|ارتباط با ما|چارت سازمانی
صفحه اصلي > مدیریت > معاونت آموزشی و پژوهشی > مدیریت امور پژوهشی > کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی > آیین نامه 
آیین نامه

آیین­ نامه کتابخانه دانشگاه صنعتی همدان

 آئين‌نامه كتابخانه، مجموعه‌اي از ضوابط و دستورالعمل‌ها درخصوص امانت كتاب و ارائه ساير خدمات اطلاع‌رساني به مراجعه‌كنندگان است. هدف از تدوين آن حفظ حقوق و اجراي مقررات كتابخانه براي همه اعضاء (هيأت علمي، دانشجويان و غیره) مي‌باشد.

ماده 1- افراد مجاز به استفاده از کتابخانه

1-1-     دانشجویان دانشگاه صنعتی همدان

1-2-     اعضای هیأت علمی (رسمی، پیمانی)

1-3-    کارمندان دانشگاه (رسمی، پیمانی، قراردادی)

1-4- اعضای کتابخانه سایر مراکز طرف قرارداد

ماده 2- شرایط و مدت عضویت در کتابخانه

2-1- دانشجویان دانشگاه صنعتی همدان پس از تکمیل و ارسال فرم عضویت الکترونیکی به همراه عکس اسکن­شده متقاضی و پذیرش شرایط و ضوابط عضویت، و ارائه کارت دانشجویی به بخش امانت، به عضویت کتابخانه درمی­آیند. این افراد می­توانند با مراجعه به بخش امانت کتابخانه نام کاربری و کلمه عبور خود را دریافت نمایند. عضویت دانشجویان تا پایان دوران تحصیل در دانشگاه صنعتی همدان اعتبار دارد.

2-2- دانشجویان مهمان دانشگاه صنعتی همدان می­توانند با تکمیل و ارسال فرم عضویت الکترونیکی به همراه عکس اسکن­شده متقاضی و پذیرش شرایط و ضوابط عضویت، و ارائه کارت دانشجویی مهمان به بخش امانت، به عضویت کتابخانه درآیند. مدت عضویت آن­ها برابر با مدت اعتبار کارت دانشجویی خواهد بود.

تبصره1: عکس اسکن شده متقاضی باید دارای مشخصات زیر باشد:

حداکثر حجم 20 KB با ابعاد pixel260×200

تبصره2: آن­دسته از دانشجوياني كه به دستگاه اسكنر دسترسي ندارند و به­همراه فرم ثبت‌نام الكترونيكي عكس اسكن شده ارسال ننموده‌اند، باید يك قطعه عكس‌رنگي 4×3 پشت نويسي شده شامل نام و نام خانوادگي و شماره دانشجويي، و براي دانشجويان مهمان ذكر نام دانشگاه مبدأ، به كتابخانه مركزي تحویل نمایند.

2-3-  اعضای هیأت علمی (رسمی، پیمانی) و کارمندان دانشگاه (رسمی، پیمانی و قراردادی) می­توانند با تکمیل فرم عضویت و ارائه حکم کارگزینی و یک قطعه عکس 4×3 پشت نویسی شده، به عضویت کتابخانه درآیند. مدت اعتبار عضويت اعضای هيات علمی و کارمندان رسمی تا زمان بازنشستگی، انتقال یا تسویه حساب می­باشد.

تبصره: اعتبار عضويت کارمندان  قراردادی تا پایان زمان قرارداد می­باشد و پس از آن عضویت آن­ها منوط به ارائه کپی قرارداد جدید است.

2-4- اعضای کتابخانه­های مراکز طرف قرارداد با ارائه مدارک لازم شامل معرفی نامه معتبر، کارت عضویت خود در کتابخانه مبدا و یک قطعه عکس 4×3 پشت نویسی شده، و تکمیل فرم عضویت کتابخانه دانشگاه صنعتی همدان، امکان عضویت در این کتابخانه را دارند. مدت اعتبار عضویت این دسته از اعضا تا هنگام تسویه با مرکز مبدا است. بدیهی است که تسویه حساب این افراد با مرکز مبدا منوط به تسویه حساب آنان با کتابخانه دانشگاه صنعتی همدان خواهد بود.

2-5- کارت دانشجویی بارکد­دار دانشجویان دانشگاه صنعتی همدان به منزله کارت عضویت در کتابخانه می­باشد. برای کلیه اعضای دیگر کارت عضویت ماشین­خوان (بارکددار) صادر می­گردد.

تبصره 1: جهت دريافت كارت عضويت در كتابخانه، مراجعه شخص امانت گيرنده الزامي است.

تبصره 2: در صورت مفقود شدن کارت عضویت، اعضا موظفند مراتب را سریعاً به مدیریت کتابخانه اعلام نمایند.

تبصره 3: صدور کارت عضویت المثنی به تشخیص و صلاحدید کتابخانه انجام می­شود.

ماده 3- امانت منابع

3-1-  منابعی­که امانت داده نمی­شود

3-1-1- کتاب­های مرجع (که در کتاب­های فارسی با حرف «م» و در کتاب­های لاتین با حرف «R» مشخص شده است.)

3-1-2- پایان­نامه­ها

3-1-3- نشریات ادواری

3-1-4-  مواد دیداری و شنیداری، پایگاه­ها و بانک­های اطلاعاتی و نرم­افزارهای کامپیوتری

3-2-    مقررات امانت، تمدید، رزرو و استرداد منابع

3-2-1- اعضای کتابخانه برابر با مقررات مندرج در جدول ذیل می­توانند از کتابخانه کتاب امانت بگیرند:

اعضای کتابخانه

تعداد کتب امانی

مدت امانت

مدت تمدید

تعداد کتب قابل رزرو

تعدادکتاب­ها جهت مطالعه در محل

اعضای هیات علمی

6

2 ماه

2 ماه

3

2

کارکنان دانشگاه

3

1 ماه

1 ماه

2

2

دانشجویان دکتری

6

2 ماه

2 ماه

3

2

کارشناسی ارشد

5

3هفته

2 هفته

3

2

کارشناسی

3

2هفته

2 هفته

2

2

دانشجویان ممتاز

6

2 هفته

2 هفته

2

4

اعضای­کتابخانه مراکز طرف قرارداد

3

2 هفته

2 هفته

-

2

 

3-2-2- حضور خود شخص و ارائه كارت دانشجويي دانشگاه صنعتي همدان براي دانشجويان و کارت عضويت كتابخانه براي ساير اعضا از شرايط الزامي امانت کتاب مي­باشد.

3-2-3- هر عضو فقط با كارت دانشجويي يا عضويت خود مجاز به امانت كتاب مي‌باشد و امکان امانت کتاب با کارت فرد دیگر وجود ندارد.

3-2-4- استفاده غيرمجاز از كارت ساير اعضا موجب محروم شدن فرد متخلف از خدمات كتابخانه خواهد شد.

3-2-5- اعضای کتابخانه پس از تحویل کتاب، تا سه روز فرصت دارند با مراجعه به صفحه امانت خود، چنان­چه کتاب از امانت آن­ها خارج نشده است به کارمندان بخش امانت اطلاع دهند، در غیر این صورت جریمه به آنان تعلق می­گیرد و کتابخانه هیچ­گونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

3-2-6- كتابخانه مي‌تواند بنا به ضرورت، تعداد كتاب­ها و مدت زمان امانت را كاهش دهد و يا استرداد كتاب­ها را  قبل از پايان مدت امانت درخواست نمايد.

3-2-7- کلیه اعضاي هيأت علمي (رسمي، قراردادي و پيماني) موظفند قبل از انجام سفرهاي طولاني داخل و يا خارج از كشور مانند استفاده از فرصت مطالعاتي، كليه كتاب­هاي امانت گرفته شده را به كتابخانه عودت دهند.

3-2-8-  چنانچه كتاب موردنياز در امانت فرد دیگری باشد، متقاضي مي‌تواند كتاب موردنظر را رزرو نمايد. امکان رزرو و تمدید کتاب به صورت اینترنتی وجود دارد و اعضاي کتابخانه می­توانند جهت دريافت کلمة عبور اينترنتـي با به­همراه داشتن کارت عضویت به کتابخانه مراجعه نمايند.

تبصـره1: تمديد امانت كتاب در صورتي امكان‌پذير است كه:

الف. كتاب توسط اعضاي ديگر كتابخانه رزرو نشده باشد.

ب. متقاضي، تأخير در كتب اماني نداشته باشد. در صورت تاخیر حتی یک روز، کتاب به هیچ عنوان تمدید نمی­شود.

تبصـره 2: متقاضي تا 72 ساعت بعد از اعلام بازگشت كتاب رزرو شده توسط كتابخانه، مي‌تواند اقدام به امانت كتاب نمايد.

3-2-9-  مدت مطالعه کتاب­هاي مرجع در سالن مطالعه، تا پايان ساعت کاري واحد امانت در آن روز مي­باشد.

3-2-10- خروج بدون مجوز منابع كتابخانه ممنوع بوده و در صورت تخطي از اين امر­، فرد خاطي به مدت دو نیمسال تحصیلی از خدمات کتابخانه محروم خواهد شد.

ماده 4- تأخیر در استرداد کتاب

در صورتي كه امانت‌گيرنده در زمان تعيين‌شده از سوي كتابخانه، كتاب يا كتاب­هايي را كه امانت گرفته است مسترد ننمايد، مشمول جريمه ديركرد خواهد شد. 

4-1-  میزان جریمه تأخیر در بازگشت کتب امانی به ازاي هر روز مبلغ 2000 ريال می­باشد.

4-2- جریمه دیرکرد در تحویل کتاب­هایی که به صورت «مطالعه در محل» در اختیار اعضا قرارمی­گیرد، به ازای هر ساعت 1000 ریال در نظر گرفته می­شود.

4-3- در صورت تأخیر بیش از 2 ماه، علاوه بر دریافت جریمه نقدی، فایل عضویت به مدت دو ماه بسته خواهد شد.

تبصره1: در صورت تکرار تأخیر بیش از دو ماه، عضویت فرد باطل شده و برای عضویت مجدد ملزم به پرداخت حق عضویت به مبلغ 100000 ریال می­باشد.

تبصـره2: بديهي است تا زمان داشتن بدهي،‌ فايل شخص امانت گيرنده بسته خواهد بود. (درصورت بسته شدن فایل عضویت، کلیه خدمات امانت، رزرو و تمدید متوقف می­شود و تداوم خدمات مـنوط به پرداخت جریمه­ها  می­باشد.)

4-4- تا سقف حداکثر 10000ريال بدهي معوقه به کتابخانه، اعضا مي­توانند همچنان از خدمات کتابخانه استفاده نمایند.

تبصـره1: اعضای کتابخانه درصورت پرشدن سقف بدهي خود (10000ريال) موظف به تسويه حساب مالي مي باشند. در غير اين­صورت امانت دادن کتاب يا تسويه حساب با آن­ها امکان­پذير نيست.

تبصـره2: كتابخانه از تسويه‌حساب با اعضايي كه هرگونه بدهي به كتابخانه دارند، خودداري خواهد نمود.

4-5: كليه جريمه های ديركرد و خسارات احتمالی ﺗﻮﺳﻂ ﻋﻀﻮ ﺑﻪ ﺣﺴﺎب ﺷﻤﺎره 2413059715 ﻧﺰد ﺑﺎﻧﻚ ﺗﺠﺎرت ﺷﻌﺒﻪ داﻧﺸﮕﺎه بوعلی سینا ﺑﻪ ﻧﺎم کتابخانه داﻧﺸﮕﺎه صنعتی همدان وارﻳﺰ و ﻓﻴﺶ ﭘﺮداﺧﺘﻲ ﺑﻪ ﻛﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ﺗﺤﻮﻳﻞ ﻣﻲﮔﺮدد.

ماده 5-  مفقود یا ناقص شدن منابع

5-1- چنانچه امانت‌گيرنده كتاب را گم كند يا ناقص به كتابخانه تحويل دهد،‌ جبران خسارت وارده برعهده استفاده‌كننده خواهد بود. ميزان خسارت و هزينه مربوط به سازماندهي و آماده‌سازي، و نحوه و زمان لازم براي جبران آن، توسط بخش تأمين منابع اطلاعاتي در كتابخانه تعيين خواهد شد. جبران خسارت نبايد از سه ماه بيشتر به طول انجامد.

5-2- بر اساس تشخيص بخش تأمين منابع اطلاعاتي و یا مدیر کتابخانه، چنانچه كتاب خارج از چاپ بوده و يا به هر دليلي، امكان تهيه اصل كتاب در داخل و خارج از كشور وجود نداشته باشد، تصميم­گیری  جهت نحوه جايگزيني آن  به عهدة مسؤول بخش تأمين منابع اطلاعاتي در كتابخانه مي‌باشد. بديهي است تا انجام اقدامات بعدي، فايل امانت گيرنده بسته خواهد بود.

تبصـره­: كتابخانه تا قبل از دريافت اصل كتاب گم­شده یا هزینه تعیین شده توسط بخش تأمین منابع اطلاعاتی، با امانت‌گيرنده تسويه حساب نخواهد كرد. بنابراين، ضروري است كه فرد امانت گيرنده در اسرع وقت مسؤولين كتابخانه را از مفقودشدن كتاب مطلع سازد تا زمان لازم براي سفارش و تهيه كتاب مهيا باشد.

 

ماده 6-  تسويه حسـاب

6-1-  دانشجويان موظفند در هنگام فارغ‌التحصيلي، يا انتقال دائم به ساير دانشگاه­ها، و انصراف از تحصيل، با كتابخانه تسويه حساب نمايند.

6-1-1- کلیه فارغ‌التحصيلان دانشـگاه صنعتی همدان، موظفند به هنگام تسـويه حساب، يک نسـخه الکترونیکی از پایان­نامه خود را شامل یک فایل word و یک فایل pdf بر روی یک سی­دی به کتابخانه تحویل دهند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی ملزم به تحویل نسخه چاپی پایان­نامه نیز      می­باشند.

6-1-2-  تسويه‌حساب دانشجويان دانشگاه منوط به ارائه گواهی تسويه‌حساب از ساير كتابخانه‌هاي خارج از دانشگاه مي‌باشد كه دانشجو در طي دوران تحصيل در دانشگاه براي استفاده از آن­ها، از دانشگاه معرفي‌نامه دريافت نموده است.

تبصـره: دانشجویان ملزم هستند پايان‌نامه‌های خود را بر اساس دستورالعمل تدوین شده توسط کتابخانه مرکزی که بر روی وب­سایت کتابخانه موجود است، تدوین نمایند.

6-2-  دانشجویان مهمان دانشگاه صنعتی همدان موظفند به هنگام تسویه حساب، كليه كتب امانتي خود را به كتابخانه مسترد و گواهی تسویه حساب اخذ نمایند.

6-3-  كليه اعضاي هيأت علمي و كاركنان (رسمي، قراردادي، پيماني) موظفند قبل از خاتمه خدمت خود در دانشگاه، كليه كتب امانتي خود را به كتابخانه مسترد و تسويه حساب نمايند.

6-4- كليه اعضاء مراکز طرف قرارداد با کتابخانه دانشگاه صنعتی همدان، در صورت عدم تمديد قرارداد، جهت تسويه‌حساب موظفند كليه كتب امانتي خود را به كتابخانه دانشگاه مسترد نموده و تسویه حساب نمایند.

تبصره: در هنگام تسويه‌حساب دائم، بازگرداندن كارت عضويت كتابخانه الزامي است.

ماده 7. رعايت نظم و ساير مقررات كتابخانه

7-1- رعايت سكوت به هنگام مطالعه و پرهیز از ایجاد مزاحمت برای سایر اعضا در كتابخانه الزامي است.

7-2- خوردن،‌ آشاميدن، استعمال دخانيات و استفاده از تلفن همراه در محل كتابخانه ممنوع است.

تبصره: مفاد اين آئين‌نامه براي كليه استفاده‌كنندگان از كتابخانه اعم از اعضاي هيأت علمي، كارکنان و دانشجويان و افراد خارج از دانشگاه، لازم‌الاجرا است.

ماده 8. هرگونه تجدید نظر و تغییر در این آیین­نامه به پیشنهاد مدیریت کتابخانه، تأیید معاون پژوهشی و ابلاغ هیأت رئیسه صورت می­گیرد.

اين آئين‌نامه، پس از بازبینی و اصلاح در جلسه مورخ 20/3/93 هیأت رئیسه در 8 ماده و 24 بند و 16 تبصره به تصویب رسید و از این تاریخ به بعد لازم­الاجرا است.

 

دسترسی سریع
صفحه اصلي|راهنمای تلفن|پرسش های متداول
آدرس: همدان، بلوار شهید فهمیده، خیابان مردم | تلفن: 38411000 - 081 | فکس: 38380520 - 081 | ایمیل: info@hut.ac.ir | صندوق پستی: 579 -65155 | کدپستی: 3733-1-65169
Copyright 2013   www.hut.ac.ir    , All rights reserved                                     اخبار